Tarihin Önemli Mühendisleri

Geometri ile ilgilenen anlamına gelen “Mühendis” kelimesinin kökeni Arapça’dan gelmektedir.

Modern anlamda ise mühendis; bilim insanlarının ürettiği teorik bilgiyi teknisyen ve ustaların uygulayabileceği pratik bilgiye dönüştüren kişidir.

Tarihin ilk mühendislerinin çoğu günümüzde de olduğu gibi insan hayatını kolaylaştıracak birçok yapı ve alet inşa etmişlerdir. Bu yazıda da tarihin ilk mühendisinden başlayarak sanatı ve bilimi birleştirmiş mühendis isimlerden kısaca bahsedeceğiz. En önemli ortak noktaları ise dönemlerinin ünlü hezarfenleri yani birçok konuda uzman kişileri olmalarıdır.

İmhotep

Antik çağlardaki birçok dahi gibi İmhotep de sadece mühendislik alanında değil hekimlik, astronomi ve mimari gibi birçok alanda üstün yetenekliydi. İsminin anlamı “barış içinde gelen” demektir. Tarihte bilinen ilk basamak piramidi onun eseridir. Antik Mısır’da kutsal sayılan üçgen şeklini ve firavunun sonsuzluğa daha rahat ulaşabilmesi için merdiven fikirlerini birleştirmiştir. Tarihteki ilk mühendis olarak sıkça anılmaktadır.

Arşimet

Hidrostatik ve mekanik ile uğraşan Arşimet’in en ünlü sözü “Eureka!” olsa gerek. Şekilsiz cisimlerinin hacminin suya batırılarak bulunabileceğine dair fikir yürütmüştür. Güneş ışınlarını ayna üstünden yansıtarak Roma gemilerini yaktığı söylenmektedir. İntegral ve diferansiyel denklemlerde kullanılan sonsuz küçük kavramıyla uğraşan tarihi isimlerden biridir. İlk denge prensiplerini ortaya koyan da yine Arşimet’tir.

Cezeri

Anadolu topraklarında yaşamış ünlü düşünürlerden olan Cezeri, o dönem Artuklu yönetimi altındaki günümüz Diyarbakır ve Cizre topraklarında yaşamıştır. Saray mühendisi olarak uzun yıllar çalışmıştır. En ünlü icatları arasında Filli Su Saati yer almaktadır. Zaman ölçümü ve otomatik robotlar özel ilgi alanlarıdır. Kısa adı Kitab-ül Hiyel olan ünlü kitabında müzik otomatları, fıskiyeler, su seviyesi yükseltici aletlerden ve zaman ölçme aletlerinden bahsetmektedir. İcatlarında hem pratik hem estetik dengeyi bulmayı çabalamıştır. Leonardo da Vinci’ye ilham olduğu söylenmektedir.

Leonardo da Vinci

Mona Lisa ve Son Akşam Yemeği gibi tablolarıyla tanınan Leonardo da Vinci aslındaparaşüt, makineli tüfek, mancınık ve robot şövalye gibi birçok önemli icada da imza atmıştır. Da Vinci, bilim ve sanatın birlikte ne kadar güzel çalışabileceğini göstermiştir. “Bütün kesin bilginin anası deneydir.” Diyerek deneyin sarsılmazlığını vurgulamıştır.

Bu isimlerin dışında Graham Bell, Nikola Tesla gibi daha nice isimler de elbette önemlidir. Nitekim günümüze yaklaştıkça kilometre taşı sayılabilecek bir sürü icat yapılmış ve bu büyük işler artık tek bir kişi değil, bilimsel işbirlikleriyle birçok kişi tarafından gerçekleştirilebilir hale gelmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir